Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Milyen lesz a Magyar Zene Háza belülről?

Képek és hangok összetartozása, fekete doboz, vizuális átélhetőség, a csend közepén megszülető zene - ezekről is beszél a Magyar Zene Háza állandó kiállításának egyik látványtervezője és belsőépítésze. Az új intézmény programjainak és kiállításainak koncepciójával már foglalkoztunk korábban, most azt mutatjuk be, hogy milyen belső terekbe lép majd be a látogató.

Városliget Budapest Liget Budapest Projekt Magyar Zene Háza

Tovább


Belépő egy birodalomba – ezért lesz különleges a Magyar Zene Háza

Aligha van kulturális terület, ami híresebb magyar művészeket adott a világnak, mint a zene, mégsincs hazánkban olyan ismeretterjesztő intézmény, ahol a magyar zenekincs átfogóan, az egyetemes zenetörténet részeként megismerhető lenne - legalábbis eddig nem volt. A Magyar Zene Háza ugyanis pont ezt a hiányosságot fogja pótolni. A Liget Budapest Projekt részeként már épülő központ látványtervei jó ideje ismertek, és most az is kiderül: mit kínál, és mitől lesz más ez a hely, mint a külföldi, hasonló profilú intézmények. Részletek a Magyar Zene Háza koncepciójáról, kiállításairól, oktatási programjáról - Mozarttól Bartókon át a mai rocksztárokig, popikonokig.

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Budapest Batta András Gőz László
A Magyar Zene Háza látványterve

Tovább


A zenei élet felejthetetlen nagyságai léptek fel a Városligetben

Népszerű énekesek, külföldi vendégművészek, neves karmesterek


A zene meghatározó szerepet játszott a a Városliget életében. Nem csupán a virágkorként emlegetett évtizedekben, hanem az 1867-es kiegyezést követő évektől egészen a 2. világháborúig. A tavasztól késő őszig tartó ligeti szezonokban kora reggeltől estig zeneszó mellett zajlott az élet. Telente pedig a nyüzsgő korcsolyapálya környékén messziről hallatszott a népszerű melódiákat játszó katonazenekarok harsogó muzsikája. Térzene a zenepavilonok körül, szabadtéri szimfonikus koncertek, operett előadások, zenés darabok a színházakban, cigányzene, jazz a mulatókban, ricsajos zenebona a vurstli bódéiban és a cirkuszi előadásokon. Katonazenekarok, amatőr dalárdák, jazzbandák, virtuóz cigányprímások és istenített primadonnák - békésen megfért egymás mellett ezerféle zenei stílus. A populáris, szórakoztató zenei produkciók mellett meglepően gyakran hangzottak fel magas művészi színvonalú előadások is a különféle ligeti helyszíneken. Ezúttal olyan hazai és külföldi fellépőket mutatunk be a Városliget gazdag zenei történetéből, akik nemcsak saját korukban voltak népszerűek, hanem művészi kvalitásaikat az utókor is magasra értékeli.

Liget Budapest Projekt Magyar Zene Háza Városliget
A koncertek, zenés rendezvények népszerűsége a 19. század elejétől kezdve töretlen volt. A legtöbb érdeklődőt - és egyben szereplőt - vonzó zenei események közé tartoztak az eleinte a szabadban, majd 1885 után az Iparcsarnok hatalmas belső terében rendezett országos dalárdaünnepek, több ezer résztvevővel (1)

Tovább


A ligeti zenepavilonok fénykora

A 19. századi parkok legtöbb látogatót vonzó programja a térzene volt. Többnyire katonazenekarok játszottak, alkalmi helyszíneken, a forgalmas sétautak közelében vagy egy-egy nagyobb, táncra is alkalmas tisztáson. Az állandó helyre épített zenepavilonok először az angol parképítészetben jelentek meg. Az 1800-as évek második felére olyan népszerűvé váltak, hogy nélkülük nem is tekintettek egy nyilvános parkot teljes értékűnek.

Liget Budapest Városliget Magyar Zene Háza Zenepavilonok
"A Vauxhall Garden egyik legnevezetesebb mulatsági helye Londonnak nyárban" - jegyezte fel naplójába a világutazó Bölöni Farkas Sándor az 1830-as évek elején. A korabeli metszeten sétáló, táncoló közönség a Vauxhall Garden egyik zenepavilonja előtt (Garden of Ideas by Simon Elliott, CC 4.0)

Tovább


Hamarosan megkezdődik a Magyar Zene Háza építése

Hamarosan megkezdődik a Magyar Zene Háza építése a Városligetben. A Sou Fujimoto világhírű japán építész által tervezett különleges épület az egykori Hungexpo irodaházak helyén jön létre úgy, hogy ezzel együtt több ezer négyzetméter, évtizedek óta kerítéssel lezárt zöldterületet is visszaadnak a parknak. Az oktatási, múzeumi intézményként és koncerthelyszínként is funkcionáló páratlan intézmény a tervek szerint 2020 végén nyitja meg kapuit. A Liget Budapest Projekt keretében megépülő, a természet és az épített környezet egyensúlyára különleges hangsúlyt helyező Magyar Zene Háza a magyar zeneművészet egyedülállóan sokoldalú megismerését teszi majd lehetővé.

Aligha van olyan kulturális terület, amely híresebb magyar művészeket adott a világnak, mint a zene. Kodály országaként ismer bennünket a világ, de számos magyar művész alkotott maradandót a zene univerzális nyelvén: Bartók Béla és Liszt Ferenc meghatározó alakjai az európai zenetörténetnek, Ligeti György, Kurtág György és Eötvös Péter pedig a kortárs zeneművészet óriásai. A 2020 végén új intézményként megnyíló Magyar Zene Háza ezt a gazdag zenei hagyományt viszi közelebb minden hazai és külföldi látogatójához a 21. századi technikán alapuló interaktív kiállításokkal, zenepedagógiai műhelyekkel, zenei és a zenéhez kötődő eseményekkel és az egykori zenepavilonok hangulatát idéző szabadtéri koncertekkel. Egy olyan új, hiánypótló intézmény jön létre a Városligetben, mely méltó emléket állít a magyar művészet világszinten talán legismertebb és legelismertebb ágazatának, s egyben a zene megismerésére, művelésére is ösztönöz.

A Liget Budapest Projekt Európa jelenleg legjelentősebb kulturális tartalmú városfejlesztési beruházása, mely Magyarország legnagyobb léptékű park- és tájépítészeti munkáját ötvözi egy, a millenniumi idők óta nem látott intézményfejlesztési programmal.

Az elmúlt évek alapos tervezési munkálatai után, a Magyar Zene Háza építésének megindítása a Városliget megújításának egy újabb kulcsfontosságú lépését jelenti. A Liget Budapest Projekt, amely ma Európa legnagyobb kulturális tartalmú városfejlesztési programja, immár nemcsak egy nagyszabású tervként létezik, hanem a megvalósítás szakaszába lépett, s 2020 végéig teljes egészében elkészül” - emelte ki Baán László, a projekt miniszteri biztosa. 

Az épületről

A Magyar Zene Háza a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében kap helyet, a hajdan volt, évekig használaton kívüli Hungexpo irodaházak helyén. Az eddig a látogatók elől elzárt, 10.000 négyzetméter nagyságú területen épül fel a mintegy 3.000 négyzetméter alapterületű új intézmény, így többezer négyzetméternyi, megújított zöldfelületet kap vissza a Városliget és a parkhasználók. A tervező Sou Fujimoto, a világ egyik leginnovatívabb építésze egyedülállóan izgalmas, természetközeli épületet alkotott meg, melyet a nemzetközi tervpályázaton a magyar és nemzetközi zsűri 168 beérkezett pályamű közül választott ki. A világhírű építész környezetbarát épülete kifejezetten törekszik arra, hogy a külső és belső tér között teremtett folytonossággal, harmonikus átmenetet alakítson ki a természetes és a mesterséges környezet között, s hogy egyben maximálisan szolgálja a ház egyedi és különleges funkciójából fakadó igényeket.

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Gyorgyevics Benedek

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Gyorgyevics Benedek

A természet-ihlette, inspiráló épületeiről híres japán építész a Zene Háza tervezésekor a természetből és a zenéből egyaránt merített. Az épület jellegzetes lebegő tetejét a hang rezgésének vizuális képe, a hullám ihlette. A nyitottság és átjárhatóság jegyében az építész az épület oldalfalait üvegből tervezte, míg a tetőre álmodott lukacsos szerkezet, hasonlóan a fák lombjaihoz, áteresztik a fényt az épület belső helyiségeibe is.

Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója kiemelte: „Az augusztusban induló fejlesztéssel, egy új kulturális intézmény és közösségi tér érkezik a Városligetbe. Sou Fujimoto épülete nagy eséllyel pályázik Budapest új ikonikus épületének címére, a zenei intézmény elképzelése a Liget Budapest Projekt terveit támogatva a családi programok és a kulturális élet központjává, illetve a város pezsgő találkozóhelyévé varázsolja majd újra a Városligetet.”

A Magyar Zene Háza tartalmáról

A Magyar Zene Háza épületének hármas szintfelosztása támogatja és segíti az intézmény komplex tartalmi kínálatát is: a kiállító, az előadóművészeti és az oktató tereken.

Az épület földalatti szintje a kiállítások tere, amely izgalmas tárlatokkal, a legkorszerűbb technológiai megoldásokkal változtat a hagyományos múzeumélményen. Az állandó kiállítás tartalma egyfajta zenei csodák palotájaként interaktív módon ismerteti meg a zene működését, valamint átfogó zenetörténeti képet ad a világ és kiemelten hazánk zenetörténetének legfontosabb fordulópontjain és emblematikus alakjain keresztül.

Ugyanez a szint ad otthont egy időszaki kiállítótérnek is, ahol a magyar zenetörténet egy-egy témakörének részletesebb bemutatása válik lehetővé, de itt mutatkozhatnak be a világ nagyszabású, zenei témájú utazó kiállításai is. A tervek szerint elsőként az elmúlt félévszázad magyar könnyűzene történetét feldolgozó izgalmas tárlat várja majd a közönséget.

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Gyorgyevics Benedek

A kiállítás és a hozzá kapcsolódó zenepedagógiai programok jól illeszkednek a köznevelési intézmények művészetoktatási tevékenységéhez, s egyúttal gyerekbarát helyszínként hiánypótló családi programlehetőséget is nyújt.

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Gyorgyevics Benedek

Batta András, a zenei ismeretterjesztő központ szakmai munkacsoportjának vezetője, a Zeneakadémia egykori rektora a kiállítás tervezésével kapcsolatban kiemelte: Vállalásunk nem kisebb, bízunk benne, hogy hatásunkra sok ember életében kap fontosabb szerepet majd a zene. A kiállításokon interaktív, játékos eszközökkel, sajátélményeken keresztül fedezhetjük fel a zene fejlődését a népzenétől, a gregoriánig, a klasszikus zenétől a jazzig, egészen korunk zenei világáig. A Magyar Zene Háza a zene csodálatos birodalma lesz, egy olyan izgalmas hely, ahol a gyerekektől a felnőttekig, korcsoporttól és zenei képzettségtől függetlenül bárki izgalmas zenei élményeket szerezhet.”

A kiállító terek mellett egy úgynevezett hangdóm is helyet kap. Egy különleges félgömb alakú kupola térben az egyedi hangtechnika hoz majd létre hangtereket, így izgalmas helyszínek zenei és képi világát ismerheti meg a látogató, legyen az a természet hangja az Amazonas esőerdő közepén, tánc egy erdélyi lakodalomban vagy egy szimfonikus hangverseny élménye.

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Gyorgyevics Benedek

Magyar Zene Háza Városliget Liget Budapest Projekt Gyorgyevics Benedek

Az épület földszintjén egy koncertterem és egy előadóterem, valamint egy szabadtéri színpad kap helyet, amely a legkülönbözőbb fellépők és zenei stílusok bemutatásával kalauzolja el a közönséget a zene világába. Programkínálata a sokszínűséget tükrözi, amelyben a hangsúly az ismeretterjesztésé, a magyar népzene épp annyira fontos szerepet kap, mint a távoli kultúrák zenéje vagy az értékes jazz, a klasszikus és kortárszene, illetve a könnyűzene.

A Zene Háza az oktatásában is szerepet vállal, az épület emeleti szintjén zenepedagógiai termek és egy digitális könyvtár helyezkedik el, amely iskolai és gyerekcsoportok számára nyújt majd átfogó programkínálatot. A Magyar Zene Háza továbbá nagy hangsúlyt kíván fektetni a tehetséggondozásra, a professzionális zenészek mellett amatőr együttesek szerepeltetését és a fiatal tehetségek felfedezését is célul tűzte ki.

A Magyar Zene Háza felépítésével 2020 végén egy olyan élményalapú zenei ismeretterjesztő központ jöhet majd létre, amely a klasszikus és a könnyű zene terén egyaránt megkerülhetetlen lesz az alapfokú zenei oktatásban.

Tovább

«
12

Kontakt

Kövess minket